WESPRZYJ NAS

Wyślij wiadomość e-mail

+48 501 986 300

Wspieramy dzieci przebywające w sierocińcach w Tanzanii oraz Zambii

WESPRZYJ NAS

Starogard Gd., Wodna 4

Wyślij do nas wiadomość >>

+48 501 986 300

///////////////////////////////

 

Chcesz pomagać z nami?

Zapraszamy do kontaktu!

Wesprzyj na SiePomaga.pl  

///////////////////////////////

 

WESPRZYJ nasze działania w Afryce!

 

Dołącz do tych, którzy wspierają nasze działania w Zambii i Tanzanii. Dzięki Tobie możemy przedłużyć strumień dobra płynący z Serc o Dobrej Woli.

///////////////////////////////

 

Zarząd Fundacji

 

 

Karol Drywa

Prezes Zarządu

Starogard Gdański

 

Katarzyna Sienkowska

Członek Zarządu

Bydgoszcz

///////////////////////////////

 

Cele Statutowe Naszej Fundacji

 

1. Rozpowszechnianie chrześcijańskich wartości;

 

2. Popularyzowanie wiedzy o krajach misyjnych w Polsce;

 

3. Formacja wolontariuszy;

 

4. Wsparcie, edukacja, pomoc humanitarna w Afryce;

 

5. Działania zmierzające do poprawy warunków bytowych i zdrowotnych, w tym w szczególności dzieci, młodzieży oraz osób starszych i niepełnosprawnych oraz wykluczonych społecznie;

 

6. Edukacja oraz wychowywanie dzieci, młodzieży, osób starszych, niepełnosprawnych oraz wykluczonych społecznie;

 

7. Pomoc edukacyjna, zdrowotna, psychologiczna, finansowa, socjalna, prawna i opiekuńcza osobom i instytucjom w Afryce;

 

8. Działanie na rzecz ochrony praw i wolności człowieka, w tym ochrony życia rodzinnego dla ludności z biedniejszych regionów Afryki;

 

9. Udzielanie pomocy społecznej, umożliwiającej zaspokojenie niezbędnych potrzeb dzieciom i rodzinom pochodzącym z biedniejszych regionów Afryki;

 

10. Działalność w zakresie opieki i pomocy społecznej, promocji zdrowia, oświaty i wychowania dzieci i młodzieży ciężko lub nieuleczalnie chorej, pochodzącej z ubogich i marginalizowanych społecznie środowisk w kraju i za granicą;

 

11. Działalność w zakresie pomocy w wychowaniu dzieci z Afryki;

 

12. Wspieranie instytucji pracujących z dziećmi i młodzieżą w kraju i za granicą;

 

13. Poprawa bytu materialnego i wyrównanie szans osób żyjących w trudnych warunkach w kraju i za granicą;

 

14. Działalność zmierzająca do usamodzielnienia się osób i rodzin potrzebujących pochodzących z biedniejszych regionów Afryki oraz ich integracji ze środowiskiem i zapewnienia życia w warunkach odpowiadających godności człowieka;

 

15. Działalność w zakresie pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;

 

16. Działalność w zakresie pomocy osobom wykluczonym ze społeczeństwa;     

    

17. Działalność w zakresie opieki nad osobami starszymi;

 

18. Działalność w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji;

 

19. Działalność w zakresie równości każdego człowieka, bez względu na pochodzenie;

 

20. Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich;

 

21. Rozwijanie i umacnianie postaw nastawionych na aktywne współdziałanie w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez edukację oraz wyrównywanie szans dzieci i młodzieży w kraju i za granicą;

 

22. Działalność w zakresie zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa;

 

23. Działalność w zakresie ratownictwa i ochrony ludności;

 

24. Działalność w zakresie rozwoju edukacji dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w Polsce i krajach Afryki;

 

25. Prowadzenie działań edukacyjnych na różnych szczeblach kształcenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w kraju i za granicą;

 

26. Zaznajamianie z kulturą i dorobkiem innych narodowości;

 

27. Rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości gospodarczej w krajach Afryki;

 

28. Integracja jednostek i środowisk zainteresowanych rozwojem i popularyzacją tradycji, nauki, kultury i sztuki w Polsce, Europie i na świecie, także integracja kulturowa państw Unii Europejskiej oraz państw z europejskiego kręgu kulturowego i krajów Afryki;

 

29. Inicjowanie, wspieranie i prowadzenie wszelkiego rodzaju działań mających na celu upowszechnianie wiedzy i świadomości prawnej w społeczeństwie, jako całości oraz w poszczególnych grupach społecznych, w tym wspomaganie rozwoju nauki, edukacji, oświaty i wychowania w tej dziedzinie;

 

30. Inicjowanie, promowanie, poradnictwo, współdziałanie w przedsięwzięciach mających na celu popularyzację wiedzy w szczególności z zakresu zagadnień kulturalnych, społecznych, zdrowotnych, prawnych, gospodarczych i innych;

 

31. Upowszechnianie, inicjowanie, wspieranie promowanie działań szkoleniowych, edukacyjnych, przedsięwzięć z zakresu kultury, sportu, rekreacji i kultury fizycznej;

 

32. Udzielanie pomocy umożliwiającej zaspokajanie niezbędnych potrzeb dzieci z całego świata;

 

33. Działalność na rzecz organizacji, których cele są zbieżne z działalnością Fundacji, w szczególności tych, których celami statutowymi są szeroko rozumiane: organizowanie i niesienie pomocy w każdym wymiarze, w szczególności pomocy humanitarnej – bytowej, edukacyjnej i medycznej wśród ludności z państw trzeciego świata.

///////////////////////////////

 

Kim jesteśmy?

 

Mimo, że Fundacja Msamaria Mwema jest młoda, to jej korzeni trzeba szukać u początków tego wieku…


W roku 2006 misyjną posługę w Tanzanii rozpoczęła S. Rut Ciesielska. Od pierwszych dni całym sercem oddana służbie ubogim, chorym, poszkodowanym… Widziała potrzebę niesienia pomocy na każdym kroku jej misyjnych dróg… Mwanza, Biharamulo, Kigera… to tylko kilka z miejsc, w których posługiwała…


Zawsze pociągała ją sprawa porzuconych przez świat…


Od roku 2017 S. Rut jest zaangażowana w bezpośrednią pomoc Sierotom. W tym celu założyła Centrum Dobrego Samarytanina w Bukanga w Tanzanii.


W powstałym Sierocińcu swój dom znajdują Dzieci, którym bliscy nie byli w stanie zapewnić podstawowych potrzeb.

 

 

 


Od początku nie było łatwo… Samodzielne prowadzenie Centrum, w kraju, gdzie opieka socjalna jest prawie żadna, niełatwo sfinansować potrzeby Domu dla porzuconych, niechcianych Dzieci.


Marzeniem Siostry było założenie stowarzyszenia/fundacji, która zajęłaby się zdobywaniem niezbędnych środków na rzecz sierocińca.

 

Prawie że w tym samym czasie, 2,000 km na południe od Bukanga, w stolicy Zambii Lusaki, od 2005 roku ks. Maciej Oparka posługiwał w jednej z najuboższych dzielnic – John Laing. Dzieci z tej dzielnicy uczęszczały do szkoły Św. Józefa przy parafii Makeni. Wiele rodzin nie mogło sobie pozwolić na „rarytas”, jakim w Afryce jest edukacja… nawet ta podstawowa.


Przy szkole podstawowej powstał projekt „Edukacja dla Wszystkich – MAYO”. Na początku kilkoro dzieci z John Laing trafiło pod skrzydła tego projektu… jednak najuboższych dzieci nie ubywało…


Dziś, po blisko 20 latach, projekt MAYO owocuje wciąż nowymi absolwentami - już nie tylko w przedszkolu czy podstawówce, ale także w szkołach średnich, a od kilku lat także w college’ach i uniwersytetach. Setki dzieci i młodzieży ukończyło szkoły dzięki projektowi MAYO.


Ks. Maciej w 2022 roku zakończył posługę w Zambii, by dołączyć do Wspólnoty w Bukanga jako duchowy opiekun.

 

 


Jednak projekt MAYO wciąż działa! Na dziś – koniec 2024 roku – pomoc otrzymuje ok. 230 dzieci i młodzieży, na różnych szczeblach edukacji – od przedszkola do uniwersytetu.


Program działa dzięki oddanej pracy Pani Jenipher, która koordynuje wszelkimi pracami projektu w Zambii, wciąż pod zdalnym okiem Ks. Macieja. Również w Zambii, Fundacja może przynieść poprawę warunków życia (edukacja, zdrowie i inne) i nadzieję na lepszą przyszłość dziesiątkom młodych ludzi.

 

I oto jest! FUNDACJA MSAMARIA MWEMA = DOBRY SAMARYTANIN.


Po długim czasie oczekiwania – z pomocą Ludzi Dobrej Woli – 27 maja 2024 roku Fundacja została zarejestrowana.

 

 

Podróże kształcą!


Ludzie, którzy przyczynili się do powstania Fundacji, jako pierwsze zadanie wyznaczyli sobie poznanie miejsca, w którym Działa Centrum Dobrego Samarytanina. Już w listopadzie i grudniu 2024 roku, członkowie Zarządu Fundacji odwiedzili Bukanga.


To tutaj, na miejscu, gołym okiem widać wszystkie potrzeby Centrum Dobrego Samarytanina. To tutaj, wśród Dzieci, doświadczyć można prawdziwej radości z małych rzeczy, do których my – ludzie „lepszego świata” – przyzwyczajeni jesteśmy od dzieciństwa. Nie da się wrócić do codzienności obojętnie po doświadczeniu tego, co się tutaj zobaczyło.


Obraz Dobrego Samarytanina sam staje przed oczami: "A gdy go ujrzał, ulitował się. (…) Nazajutrz wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i powiedział: „Opiekuj się nim, a jeśli wydasz więcej, oddam ci, gdy będę wracał" (Łk 10,33.35).

 

 

 

 

 

///////////////////////////////

 

Co chcemy robić?


Celem Fundacji jest działanie na rzecz wyżej wspomnianych Projektów: Centrum Dobrego Samarytanina w Tanzanii oraz Programu MAYO w Zambii.


Chcemy pomóc w rozwoju tych dwóch Projektów, by praca osób bezpośrednio zaangażowanych była bardziej efektywna. Stan ekonomiczny obu afrykańskich krajów, z wciąż mało rozwiniętym systemem opieki socjalnej, boryka się z problemami dobrej edukacji, dobrej opieki zdrowotnej itp. Problem wzrastającej liczby sierot, osób chorych i starszych bez niezbędnej opieki jest widoczny gołym okiem.


Każdy gest ze strony Ludzi Dobrej Woli może przynieść poprawę warunków podopiecznych i usprawnić pracę osób odpowiedzialnych za Projekty.

///////////////////////////////

 

Poznaj naszą Fundację!

FUNDACJA MSAMARIA MWEMA z siedzibą w Starogardzie Gdańskim, ul. Wodna 4, 83-200 Starogard Gdański, NIP: 5922299599, REGON: 528724373, KRS: 0001107094.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz).